تبلیغات
حکمت مهدوی
 
 
 
توانا بود هرکه دانا بود به دانش دل پیر برنا بود

فرهنگ تحمل مخالف؛ پیش شرط مردمسالاری دینی و نیاز امروزِ جامعه سیاسی

نویسنده : حمید سیدمهدوی | تاریخ : 05:09 ق.ظ - یکشنبه 19 اردیبهشت 1395

تهران- ایرنا- ترویج فرهنگ تحمل مخالف میان نیروهای سیاسی نیاز امروز جامعه ما است؛ جامعه ای كه هر از گاهی كنش و واكنش های تحمل گریز، غیرتكثرگرا و تندِ نیروهای مخالف علیه یكدیگر، فضای سیاسی آن را تیره گون و ناپسند می سازد.


رهبر انقلاب در دیدار اخیر با معلمان و فرهنگیان بر ضرورت نهادینه كردن فرهنگ تحمل مخالف در جامعه تاكید كرد؛ اشاره ای كه سبب شد ضرورت های افزایش سطح بردباری جامعه، تكثرگرایی و تحمل رقیبان در كانون توجه رسانه ها و فعالان سیاسی قرار گیرد.
رهبری در این دیدار كه دوازدهم اردیبهشت ماه و به مناسبت روز معلم برگزار شد تصریح كرد: «تحمل مخالف؛ بله، تا یك كسی یك مختصر تنه‌ای زد به ما، ما برگردیم با مشت به سینه‌اش بكوبیم؛ این عدم تحمل است. اسلام این را از ما نمی خواهد، اسلام عكس این را از ما می خواهد؛ رُحَمآءُ بَینَهُم.»
با توجه به این سخنان، در مورد بایسته های ترویج و نهادینه كردن فرهنگ دیگرپذیری و تحمل مخالف و رقیب در جامعه چند نكته لازم به یادآوری است.
1- تحمل رای و نظر مخالف در جامعه یكی از اصلی ترین ویژگی های نظام های مردمسالار است؛ نظام هایی كه مخالفان از حق اعتراض برخوردارند و صاحبان قدرت به واسطه وجود چنین حقی، در برابر رقیبان از خود بردباری نشان می دهند. در چنین نظامی حتی اگر مخالفان در اقلیت باشند صدایشان سركوب نمی شود و همیشه گوش هایی شنوای صدای آنان است. این در حالی است كه در نظام های تمامیت خواه و مستبد نه تنها صدای اقلیت مردم شنیده نمی شود بلكه در بسیاری از موارد خواسته های بیشتر مردم قربانی خواست صاحبان قدرت و خودهمه پنداران كم شمار می شود.


از طرف دیگر و همانگونه كه رهبری تاكید دارد، تحمل مخالف یكی از پیشروترین آموزه های دینی ما است كه در سیره سیاسی پیامبر و امامان شیعه بسیار به چشم می خورد. بر همین مبنا لازم است در چارچوب نظام جمهوری اسلامی ایران كه در پیاده سازی الگوی سیاسی «مردمسالاری دینی» پیشتاز است، ضریب تحمل سیاسی و پذیرش دیگری میان كنشگران، تشكل ها و احزاب سیاسی ترویج یابد تا صدای مخالف نه تنها سركوب نشود بلكه از طریق سازوكارهای مردمسالارانه در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها مورد توجه كنشگران سیاسی قرار گیرد.
2- كنشگران سیاسی پیش از اینكه بازیگران عرصه سیاست باشند، شهروندان جامعه به شمار می روند و رفتارشان شاخصی از فرهنگ عمومی جامعه است. بردباری در برابر دیگری، مهارت رفتاری است كه افراد جامعه بدون دریافت آموزش های لازم نمی توانند در كنش های اجتماعی خود آن را عملیاتی سازند. تنها شهروندان جامعه ای می توانند در برابر نظر مخالفِ خود بردبار باشند كه ضمن مشاهده تحمل پذیری بالای چهره ها و مسوولان سیاسی، این مهارت رفتاری را از سنین پایین آموزش ببینند و فرهنگ عمومی جامعه این كنش عاقلانه را در آنها پرورش دهد.
از این رو نهادهای متولی امر آموزش و فرهنگ در مورد یاددهی و نهادینه كردن این اصل رفتاری انسانی و دینی در جامعه مسوولیت مهمی بر عهده دارند. اشاره رهبری به این مساله در دیدار با معلمان و فرهنگیان نشان دهنده نقش و مسوولیت پررنگ آموزگاران و نهادی چون وزارت آموزش و پرورش است كه می تواند با برنامه ریزی های دقیق و آموزش های اصولی، رفتاری را در شهروندان جامعه نهادینه كند.
از سوی دیگر، اشاره مستقیم رهبری به وظیفه سازمان صدا و سیما در حوزه آموزش جوانان در این دیدار بر سنگینی مسوولیت رسانه و به طور ویژه این نهاد حاكمیتی در عرصه انتقال و ترویج فرهنگ دیگرپذیری صحه می گذارد. صدا و سیما كه نقش مهمی در ساخت فرهنگ عمومی دارد، باید از برخوردهای گزینشی در ساخت، انتخاب و پخش برنامه ها پرهیز كند و برنامه هایش بازتابی از نظرهای مختلف در جامعه باشد و از این طریق تحمل پذیری را به شهروندان جامعه آموزش دهد. دیگر رسانه های عمومی هم باید با رعایت اصل احترام به مخالفان و بازتاب بی طرفانه نظر آنان، فرهنگ بردباری را در جامعه رواج دهند. پاسخ مستدل و منطقی به نظر مخالفان به جای انتشار مطالب توهین آمیز در رسانه ها، از چشم مردم جامعه پنهان نخواهد ماند و به عنوان منبعی الهام بخش بر رفتارهای اجتماعی آنها تاثیر خواهد گذاشت. همچنین مسوولان باید با افزایش تحمل شنیدن صدای مخالف و رفتار بردبارانه، به نهادینه كردن این فرهنگ در جامعه سیاسی و میان شهروندان كمك كنند.
3- اگر همه بازیگران صحنه سیاسی جامعه «منافع ملی» را اسم رمز كنش و واكنش خود قرار دهند، مخالفتشان به نقد سازنده و دلسوزانه تبدیل می شود و مسوولان هم، نظر منتقدان را در كنش های خود در نظر خواهند گرفت.
با این تفسیرها باید گفت ترویج و نهادینه كردن فرهنگ تحمل مخالفان بر عهده تك تك افراد جامعه و همه نهادهایی است كه در مسیر اجرای وظایف خود با نظرهایی مواجه می شوند كه متفاوت از رای آن ها است. با تحمل مخالفان، جامعه و به طور اخص جامعه سیاسی مطلوبتر و متعادل تری خواهیم داشت كه به جای اینكه نیروها و توانمندی هایش را صرف تنش و جنجال كند، در مسیر تامین منافع ملی بسیج خواهد كرد.
**گروه پژوهش و تحلیل خبری
پژوهشم**9275** 9279


دسته بندی : اخبار سایت ,
 

آخرین مطالب

» وعده مدیران صداوسیما برای پخش صدای استاد شجریان ربنای شجریان از تلویزیون پخش می‌شود؟/توضیحات مدیر شبکه یک ( سه شنبه 11 خرداد 1395 )
» با 237 رای در مقابل 11 رای کواکبیان، لاریجانی رئیس مجلس دهم شد / پزشکیان و مطهری نواب رئیس شدند ( سه شنبه 11 خرداد 1395 )
» اژه ای: صدور حکم برای جهرمی و چهل نفر دیگر در پروند فساد سه هزار میلیاردی / بازداشت 19 نفر از اعضای شورای شهر و مدیران شهرداری تبریز ( دوشنبه 10 خرداد 1395 )
» عرفان وادبی ( دوشنبه 10 خرداد 1395 )
» آیت الله هاشمی رفسنجانی: زمان انحصاری کردن اطلاع‌رسانی در جوامع گذشته است ( دوشنبه 10 خرداد 1395 )
» اسدی در گفت‌وگو با ایلنا مطرح کرد: تعیین تکلیف اعتبارنامه مینوخالقی در آینده نزدیک / جلسه شعبه ۲ برگزار نشد ( دوشنبه 10 خرداد 1395 )
» مدیر شبکه یک خبر داد: احتمال بازگشت «ربنای» استاد شجریان به تلویزیون ( دوشنبه 10 خرداد 1395 )
» افکار عمومی خواستار رسیدگی به عملکرد احمدی‌نژاد ارجاع 6 پرونده احمدی‌نژاد به قوه‌قضائیه ( دوشنبه 10 خرداد 1395 )
» با بالاترین رای خود در 30 سال گذشته؛ مردم، هاشمی را به صدر خبرگان بردند ( دوشنبه 10 خرداد 1395 )
» دری نجف آبادی: از زمان احمدی‌نژاد همه چیز به هم ریخت ( دوشنبه 10 خرداد 1395 )
» مسائل منطقه ای و همکاری های اقتصادی محور مذاکرات ظریف و واشکوچیکوفسکی ( دوشنبه 10 خرداد 1395 )
» با ایجاد زیرساخت و خط لوله؛ ایران آماده صادرات گاز به اروپا می شود ( دوشنبه 10 خرداد 1395 )
» دراجتماع پرشور مردم آذربایجان غربی روحانی: پیام مردم در انتخابات 'آری' به همصدایی مسئولان و رونق اقتصادی بود ( دوشنبه 10 خرداد 1395 )
» سیدحسن خمینی: امام بر سر مقدس مآب ها فریاد می زدند؛ می گفتند اگر در این راه شهید بشوم، ارزش دارد / تحجر باید فارق اصلی میان ما و داعش دانسته شود ( دوشنبه 10 خرداد 1395 )
» روحانی: نمی‌پسندم صدا و سیما روابط عمومی دولت باشد اما نباید امید مردم به یاس تبدیل شود / عسگری: تضعیف دولت جفا به مردم است ( دوشنبه 10 خرداد 1395 )
 
 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و دلهایمان را از دانش و بینش پر كن ایران اخلاق اوباما و بر زیردستان انصاف و خوشرفتارى تفضّل فرما چرا كه همانا تنها سپاه تو پیروز است بر حاكمان دادگسترى و دلسوزى رییس جمهوری خمیدسیدمهدوی میلاد خدایا! در چهارشنبه‏ چهار حاجت مرا روا ساز و نعمت‏ آمرزشت را در پایانش حمیدسید مهدوی ولى بر فراقت چگونه صبر كنم و گیرم اى خداى من‏ بر سوزندگى آتشت صب اما چگونه چشم‏ پوشى از كرمت را تاب آورم یا چگونه در آتش هسته ای حمید سید مهدوی بر فرض كه بر عذابت شكیبائى ورزم و رغبتم را در پاداشت و بی رغبتی ام را در آنچه كه موجب عذاب دردنا نیرویم را در طاعت خود و نشاطم را در بندگى خویش و شكمهایمان را از حرام و شبهه پاك فرما خدایا هر فسادى را در كار مسلمانان اصلاح گردان حمیدسیدمهدزی اى خدا و آقا و مولا و پروردگارم حسن روحانی وحدت اخبار و مرا از حزب خود قرار ده كه تنها حزب تو رستگار است و هم از دوستا اسلام حمید سیدمهدوی ما را به هدایت و پایدارى گرامى دار خدایا بدحالى ما را به خوبى حال خود تغییر ده خدایا مرا از سپاهیانت قرار ده زبانمان را به راستگویى و حكمت استوار ساز عربستان محمد جواد ظریف سیدمهدوی وزیر بهداشت خدایا هر اسیرى را آزاد فرما حمیدسیدمهدوی علی مطهری سكونت‏ گزینم و حال آنكه امید من گذشت و عفو تواست. همانا آنچه را بخواهى لطف میفرمایى. هاشمی رفسنجانی اى چیره و گوشهایمان را از شنیدن بیهوده و غیبت ببند خدایا! در هر دوشنبه از سوى خویش دو نعمت بر من عطا كن ح و زبانمان را به راستگویى و حكمت استوار ساز