به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، محمدجواد ظریف امروز (شنبه، 18 اردیبهشت ماه) در همایش فرآیند قانونگذاری- الزامات و راهکارها، گفت: خوشبختانه با رویکرد مجلس نهم، زمینه و امکان برای سربلندی و حضور قدرتمند کشور در عرصه دیپلماسی فراهم شد، در اینجا باید از رئیس مجلس و برگزار کنندگان این مراسم تقدیر و تشکر کنم.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه بر اساس قانون اساسی، مسئله سیاست خارجی یک موضوع ملی و فراجناحی است، افزود: دید ما به سیاست خارجی و ضرورت تعامل سازنده مقتدرانه و عزتمند با جهان براساس این اصل بوده و تمام اقدامات باید برای تأمین منافع ملی صورت گیرد.

وی ادامه داد: از طرف دیگر ترسیم کننده خطوط کلی حوزه سیاست خارجی جمهوری اسلامی شخص رهبر معظم انقلاب بوده و نقش برجسته ایشان از نظر قانون و عمل مشهود است و ما هم ملتزم به اجرای دستورات ایشان هستیم و قطعا در زمان باقی مانده مسئولیت من،  مهم ترین اصل اجرای منویات رهبری در حوزه سیاست خارجی خواهد بود.

ظریف با بیان اینکه برای پیشبرد اهداف سیاست خارجی کشور، نیازمند زبان همدلی و همکاری میان قوا هستیم، تصریح کرد: در این جا ضروری است که از نقش برجسته مجلس نهم و دکتر لاریجانی ریاست مجلس شورای اسلامی در پیش برد اهداف سیاست خارجی سپاسگزاری کنم زیرا مجلس در کنار دولت امکانی را فراهم کرد که سیاست خارجی به ویژه در برجام به خوبی پیش برود.